Coraz więcej osób interesuje się zdrowym stylem życia. Nie ma w tym nic dziwnego – zbilansowana dieta, podejmowanie aktywności fizycznej, redukcja stresu, czas na sen i regeneracje organizmu to czynniki, które świetnie wpływają nie tylko na wygląd, ale także na ogólne zdrowie i samopoczucie. Rekordy popularności w ostatnim czasie bije dieta ketogeniczna. Polega ona na ograniczeniu węglowodanów, standardowej podaży białka i przede wszystkim zwiększeniu ilości tłuszczów w diecie. Zanim zdecydujesz się na ten model żywienia, sprawdź, dla kogo jest on przeznaczony i jakie są zasady oraz przeciwwskazania do stosowania diety keto!

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Na czym polega dieta ketogeniczna? Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogenna to dieta niskowęglowodanowa i jednocześnie wysokotłuszczowa. Główną zasadą diety ketogenicznej jest znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów, kosztem zwiększenia tłuszczów. Efektem jest produkcja ciał ketonowych w organizmie. Rozkład poszczególnych makroskładników w dużym stopniu zależy od wybranego wariantu diety keto. Może wyglądać następująco: węglowodany stanowią około 5 do 10% dziennego zapotrzebowania, białko od 15 do 20%, a tłuszcze aż 70-80%.

Celem jest wejście organizmu w stan ketozy – to sytuacja, w której Twój organizm przestaje pobierać energię z węglowodanów, a zaczyna pozyskiwać ją z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Jednak zmiana źródła energii to proces, adaptacja organizmu trwa od 2 do 4 tygodni. Z pewnością zgodzisz się z tym, że założenia diety ketogennej są bardzo restrykcyjne. Pamiętaj, że przed wprowadzeniem diety warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 

Zasady diety keto

Produkty dozwolone i zakazane na diecie keto

Jeśli zdecydujesz się na dietę ketogeniczną, Twój jadłospis powinien opierać się na zdrowych i wartościowych produktach. To bardzo ważne, jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i utrzymać świetne samopoczucie. Wybierając dietę ketogenną, powinieneś spożywać takie produkty jak: warzywa, owoce, kiszonki, orzechy, nasiona, pestki, jaja, nabiał, tłuste mięso, ryby i owoce morza, a także zdrowe tłuszcze roślinne. Natomiast Twoja dieta powinna być uboga w słodycze, słone przekąski, produkty zbożowe, słodkie napoje, alkohol.

Dla kogo jest dieta keto?

Ze względu na to, że omawiany model żywienia wiąże się z koniecznością wprowadzenia pewnych restrykcji, warto dowiedzieć się, dla kogo jest, a dla kogo nie jest dieta ketogeniczna. Przede wszystkim pamiętaj, że podczas stosowania diet eliminacyjnych, do których zalicza się dietę ketogeniczną, warto być pod stałą kontrolą lekarza, który będzie mógł monitorować Twój stan zdrowia. 

Dla kogo jest dieta keto?

Omawiany model żywienia znalazł zastosowanie w leczeniu niektórych jednostek chorobowych. Odpowiednio skomponowana dieta keto może pomóc w uregulowaniu poziomu cukru we krwi. Jednak w przypadku osób chorujących na cukrzycę konieczne jest stałe monitorowanie zdrowia przez doświadczonego lekarza. Dieta keto może również pomóc w kontrolowaniu poziomu cholesterolu, poprawie funkcjo mózgu u osób borykających się z chorobą Alzheimera, a także zmniejszeniu objawów choroby Parkinsona i napadów padaczki. 

Oczywiście nie oznacza to, że dieta sprawi, że pacjent wyzdrowieje. Ze względu na swoje bezpieczeństwo i zdrowie, każda osoba borykająca się z jakimikolwiek schorzeniami przewlekłymi powinna być cały czas pod kontrolą lekarza i dietetyka. Wyłącznie specjaliści mogą zalecić odpowiednie leczenie, a także pomóc w modyfikacji sposobu odżywiania, który wpłynie korzystnie na zdrowie. Niestety stosowanie restrykcyjnych diet na własną rękę może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych. 

Dieta ketogenna często stosowana jest także jako skuteczna metoda odchudzania. Stosując ten model żywienia, możesz zredukować masę ciała, jednak pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest deficyt kaloryczny. Skuteczność diety odchudzającej zależy przede wszystkim od ilości spożytych kalorii, a także aktywności fizycznej, choć oczywiście jest to spore uproszczenie. Zarówno proces redukcji, jak i budowania masy jest znacznie bardziej skomplikowany. 

Ile może trwać dieta keto?

Ile może trwać dieta keto?

Zastanawiasz się, jak długo możesz stosować dietę keto? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas trwania diety ketogenicznej jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. W tym kontekście warto dodać, że sam proces adaptacji organizmu trwa od 2 do 4 tygodni, choć niektórym osobom ten etap może zająć nawet 8 tygodni. Niektórzy mogą stosować dietę keto przez kilka tygodni, a inni nawet przez kilka lat. Wszystko zależy od aktualnego stanu zdrowia i samopoczucia. 

Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej

Istnieją przeciwwskazania do diety ketogenicznej. Zdecydowanie nie jest ona zalecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią. W tym czasie kobiety powinny zadbać o to, aby dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych – codzienne posiłki powinny być dobrze zbilansowane i różnorodne. Wpływ diety zarówno na mamę, jak i malucha jest ogromny. Głównym celem diety w tym czasie powinno być odżywienie mamy, aby jej ciało mogło się regenerować, a także dziecka, aby mogło się prawidłowo rozwijać. 

Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej

Ze względu na wysoką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania diety ketogennej są choroby układu krążenia. W prewencji chorób sercowo-naczyniowych znacznie lepszym rozwiązaniem jest po prostu stosowanie zbilansowanej diety z optymalnym rozkładem makroskładników. Ze względu na fakt, że dieta keto może obciążać nerki, wątrobę i trzustkę, nie powinny jej stosować osoby, u których te narządy nie funkcjonują prawidłowo. Wymienione organy muszą być w pełni sprawne, aby bez problemu poradzić sobie z metabolizmem ciał ketonowych. 

Przygotowanie posiłków keto oddaj w ręce profesjonalistów!

Stosowanie diety z niską zawartością węglowodanów i znacznie większą ilością tłuszczów może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz spożywać wartościowe produkty bogate w cenne witaminy i minerały. Ważne jest także dostosowanie swojego zapotrzebowania energetycznego do aktualnych potrzeb i celów. Jeśli chcesz rozpocząć dietę keto, ale nie masz czasu na codzienne gotowanie, świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego.

Pyszne, zdrowe, różnorodne i zbilansowane posiłki trafią wprost pod Twoje drzwi, a Ty będziesz miał więcej czasu na przyjemności. To nie tylko oszczędność czasu, ale także niesamowita wygoda. Zdrowy Catering oferuje dwa warianty – dietę keto lub dietę keto ekonomiczną. Nie czekaj i już teraz zadbaj o to, co ląduje na Twoim talerzu. Gwarantujemy, że Twój organizm bardzo szybko Ci za to podziękuje!

Dieta keto to model żywienia, który jest bardzo popularny, ale budzi również sporo kontrowersji. Podobnie jak inne diety eliminacyjne, ma on zarówno zwolenników podkreślających liczne zalety, jak i przeciwników wskazujących na wady takiego jadłospisu. Zanim zdecydujesz się rozpocząć dietę wysokotłuszczową, sprawdź swój stan zdrowia, a także zastanów się, czy ten model żywienia będzie dostosowany do Twoich celów. 

Zobacz więcej wpisów w kategorii Diety.