Kawa Proffee to mieszanka odżywki białkowej z kawą. Wielu influencerów twierdzi, że spożywanie tego napoju może przynieść wiele korzyści zdrowotnych m.in.: przyczyni się do wzrostu koncentracji, pomoże schudnąć i zwiększyć masę mięśniową –  ale czy na pewno? 

Proffee – rozkładamy na czynniki pierwsze 

Kawa Proffee - rozkładamy na czynniki pierwsze

Białka

Na samym początku powinniśmy przypomnieć sobie, czym dokładnie są białka. To wielocząsteczkowe związki chemiczne, które są podstawowym budulcem wszystkich żywych organizmów. Składają się one z aminokwasów, które z kolei możemy podzielić na: egzogenne (te, które trzeba dostarczać wraz z dietą, ponieważ organizm nie jest w stanie sam ich dostarczać) oraz endogenne (te, które jesteśmy w stanie sami zsyntetyzować). Dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości białka nasze ciało jest w stanie się regenerować i wytwarzać przeciwciała, które stanowią naturalną barierę przed wirusami i bakteriami. Najlepszej jakości białko znajdziemy w mleku i nabiale, jajach, mięsie, rybach i warzywach strączkowych, w tym soi (chociaż te ostatnie są ubogie w metioninę i cysteinę). 

Białko w kawie proffee

Przejdźmy zatem do tematu odżywek. Powinniśmy wybierać te, które złożone są z białek serwatkowych i tych, które są pochodzenia zwierzęcego, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zastąpić naturalne produkty. Według prof. dr. hab. n. med. Miłosza Jarosza redaktora naukowego Narodowego Programu Zdrowia, zapotrzebowanie na białko dla zdrowego mężczyzny i kobiety powyżej 19 roku życia wynosi 0,90 g/kg masy ciała/dobę. W przypadku osób uprawiających sport, spożycie białka powinno wynosić od 1,4 do 2,0g/kg masy ciała/dobę. Dolna granica dotyczy dyscyplin wytrzymałościowych (bieganie, gry zespołowe) natomiast górna granica dyscyplin siłowych (podnoszenie ciężarów, boks, judo). 

Nadmierne spożycie białka może powodować hiperkliurie (wydalanie wapnia z moczem), osteoporozę oraz zwiększać ryzyko powstawania kamieni nerkowych. 

Kofeina w kawie proffee

Kofeina

Według badań wykonanych przez Instytut Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej kofeina pobudza korę mózgową, znosząc zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, wspomaga procesy myślowe, poprawia czynność serca, a nawet przywraca świadomość w stanach omdlenia. Możemy znaleźć ją również w składzie niektórych leków przeciwbólowych. W naszym przypadku otrzymujemy ją z naparu ziaren kawy, która zawiera ok. 135 mg kofeiny. Udowodniono, że taka dawka ma działanie lecznicze i prozdrowotne. 

Proffee – kawa z białkiem, czy to dobre połączenie? 

Nawet najlepsza odżywka białkowa nie jest w stanie w pełni zastąpić produktów organicznych. Może być jednak pomocna dla osób, które nie jedzą na śniadanie zbilansowanych posiłków. Białko zmniejsza głód i sprzyja utrzymaniu uczucia sytości, zatem dodawanie go do kawy jest całkiem dobrym pomysłem (pod warunkiem że zachowujemy umiar). Warto natomiast zrezygnować z cukrów (które sprzyjają rozwojowi nadwagi i zwiększają ryzyko cukrzycy) i zastąpić je słodzikami (np. Ksylitolem), lub miodem. 

Kawa z białkiem

  • Proffee może pomóc Ci schudnąć – białko przyśpiesza metabolizm. Dzieje się tak, dlatego że organizm potrzebuje spalić znacznie więcej kalorii, aby je rozłożyć. Podczas gdy węglowodany i tłuszcze spalają się znacznie szybciej, białko pomaga utrzymać dłużej uczucie sytości. Kawa natomiast (oprócz tego, że również przyśpiesza metabolizm), obniża poziom hormonów głodu. 
  • Może poprawić wydajność treningu – połączenie kawy z odżywką białkową zwiększa odporność na zmęczenie. Białko to podstawowy budulec masy mięśniowej, a odrobina kawy dla smaku nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ani nie zmniejsza jakości treningu. To bardzo sprytny sposób, aby „przemycić” odżywkę białkową do naszego śniadania. 

W ramach podsumowania nasza redakcja przygotowała dla was: 

Przepis na Proffee – podsumowanie 

  1. Przygotuj filiżankę ulubionej, świeżo zmielonej mocnej i aromatycznej kawy. 
  2. Dodaj do filiżanki łyżkę miodu i cynamonu, a następnie dokładnie wymieszaj. 
  3. Wlej kawę do shakera z kostkami lodu. 
  4. Dodaj koktajl białkowy o smaku wanilii. Potrzebujesz około 30 g proszku, rozpuszczonego w 200 ml wody. 
  5. Wymieszaj dokładnie. 
  6. Smacznego 😊 

Na koniec warto przypomnieć, że nie powinniśmy w 100 % kierować się przekazem w tym tekście, a jedynie sugerować. Organizm każdego człowieka jest inny, w związku z czym, powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza, który sprawdzi, czy nie mamy nietolerancji pokarmowych. Warto również zrobić badania krwi i sprawdzić, czy nie mamy żadnych niedoborów. Nie powinniśmy również przesadzać ze spożywaniem odżywek białkowych, ponieważ może to przynieść efekty odwrotne niż te, które są przez nas pożądane. 

Źródło: 

https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/broszura_bialko.pdf

https://chorg.p.lodz.pl/preparatyka/download/kofeina.pdf

 

Kawa Profee + catering dietetyczny? Czemu nie! Odkryj naszą pyszną ofertę!